Aromarta – opinie i referencje

Zobacz, co o moich zajęciach sądzą ich organizatorzy i odbiorcy.

Janusz Centawer
Kierownik Centrum Studiów Podyplomowych, Kursów i Szkoleń
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ul. Harcerzy Września 1939 nr 3 | 40-659 Katowice
www.akademiagornoslaska.pl

Klaudia Smak-Kwiatkowska, zielarka i aromaterapeutka, nauczycielka jogi. Prowadzi konsultacje fitoterapeutyczne i warsztaty zielarskie.

Przytulia – Terapie Naturalne profil na fb: https://www.facebook.com/fitoterapeutka, na instagramie @przytulianaturalnie

Podczas studiów z aromaterapii, zajęcia z Martą były jednymi z tych, na które najbardziej czekałam! Pełne rzetelnej, aktualnej wiedzy opartej na najnowszych badaniach naukowych. Choć i dla fanów historii znajdzie się tu gratka, bo opowieści o surowcach aromatycznych zawsze towarzyszył kontekst historyczny i wiele ciekawostek. Cenię rozsądne podejście do aroma- i fitoterapii, a także etykę pracy Marty. Dzięki temu z zajęć wyniosłam zniuansowane spojrzenie na temat i uważność na kwestie bezpieczeństwa stosowania olejków. Zajęcia były zbyt krótkie, przecież rozważania o aromaterapii możnaby ciągnąć w nieskończoność.

Gocha Przedzinkowska – aromaterapeuta • teolog • konsultantka DōTerra. Prowadzi profil na Instagramie @eterycznie_olej_to

Jestem absolwentką pierwszej edycji Studiów Podyplomowych z aromaterapii na Akademii Górnośląskiej.Tam dane mi było poznać Panią Martę Grochowalską. Jest ona specjalistą o przenikliwym i dociekliwym umyśle. Przedstawione przez nią, na wykładach,  monografie olejków eterycznych są wartościowym źródłem informacji, do których chętnie sięgam w mojej praktyce aromaterapeutycznej. Jest ona również autorką bardzo interesujących artykułów z pogranicza aromaterapii, historii i etnografii publikowanych na łamach Pharmacopoli. Bardzo cieszę się że powstała ta strona, wiem że będzie ona cennym źródłem merytorycznej wiedzy z aromaterapii, którego na polskim rynku bardzo brakuje. Będę tu częstym gościem a że jestem starej daty to liczę również na książkę. 

Małgorzata Szaefer – prezeska Fundacji Lue Lu / Brut Now, członkini zarządu European Outsider Art Association. W latach 2008-2020 kuratorka, dyrektorka Galerii Tak w Poznaniu. Tworzy manufakturę perfumiarską Lue Lu Lub.
Od wielu lat zainteresowana niszą kulturową, starożytnymi recepturami perfumiarskimi, chanoyu, kintsugi, ciągle ulega nowym fascynacjom.
Kuratorka, badaczka art brut / outsider art/ brut now, animatorka kultury, autorka publikacji, konferencji, wykładów, projektów badawczych. W brut arcie śledzi eco-anarcho-feministyczne działania, antysystemowe strategie przetrwania, biocentryczne myśli, w których kanały życia, natury i sztuki spajają się naturalnie w jedność. Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Podyplomowe Studia Krytyka Artystyczna i Wystawiennictwo, Instytut Historii Sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; Podyplomowe Studia „Aromaterapia”, Akademia Górnośląska w Katowicach.

Niezwykle cenię Martę Grochowalską za zainteresowania, dociekliwość i wszechstronność badaczki akademickiej.
Marta stosuje aromaterapię evidence-based, ale także opiera się w swoich badaniach na tradycji, wiedzy historycznej i doświadczeniach z podróży. Cenię w Marcie ten duch podróżniczki, potrzebę odkrywania szlaków zapachu, poszukiwanie skarbów perfumiarskich.

Polecam teksty: „Aromatyczna wyprawa na Cypr”, odkrywająca tajniki najstarszej starożytnej fabryki perfum z 1850pne; „Budapeszt dla miłośników magii, mroku i medycyny” a także wszelkie teksty autorki publikowane w Pharmacopli, m.in. bardzo ciekawy tekst: „Aromatyczna walka z epidemiami od starożytności do XIX w. — kadzidło, pomander i ocet leczniczy”.

Wiedza prezentowana przez Martę jest ustrukturyzowana i udowodniona. Jestem fanką Marty jako wykładowczyni w ramach studiów podyplomowych „Aromaterapia” na Akademii Górnośląskiej w Katowicach. Przygotowane materiały były niezwykle ciekawe, profesjonalne, pełne świetnych merytorycznych treści i wnikliwej obserwacji. Dzięki nim poszerzyłam swoją wiedzę i zainteresowania olfaktoryczne. Polecam w ciemno wszystkie warsztaty, seminaria na temat różnych aspektów teorii i praktyki aromaterapeutycznej, które prowadzi Marta Grochowalska.