Aromapa

Aromapa

Aromapa, czyli mapa Aromarty. Mapa świata zapachu.

Znajdziesz tu mapę najciekawszych miejsc związanych z szeroko pojęta kulturą zapachu, o których udało mi się dowiedzieć i je odwiedzić. Muzea, ogrody botaniczne, destylarnie i inne.

Zamiast przeglądania artykułów w różnych książkach i na różnych stronach, wpisów blogowych, postów w mediach społecznościowych, albumów ze zdjęciami – wszystko w jednym miejscu.

A dlaczego mapa? Bo to jedno z podstawowych narzędzi w rękach podróżników.

Znasz ciekawe miejsca na aromatycznej mapie świata i chcesz podzielić się tą informacją z innymi? Skontaktuj się ze mną tutaj, aby dodać to miejsce na Aromapę.

PS Pamiętaj, że Aromapa to tylko inspiracja. Korzystasz z mapy na własną odpowiedzialność – przed podróżą sprawdź, czy wszystkie informacje o danym miejscu są aktualne i odpowiednio się przygotuj.

Świerkowa, Wojków, Kowary, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie, 58-530, Polska

„Maciek, takie właśnie imię nadano bardzo widowiskowemu drzewu, jednemu z najpotężniejszych ze swojego gatunku na terytorium województwa oraz kraju. Świerk ten jest mało znanym przedstawicielem swojego gatunku, który rozmiarami ustępuje tylko gigantom z Puszczy Białowieskiej na drugim końcu Polski. Maciek rośnie na stromym stoku w Rudawach Janowickich, gdzie dostojnie prezentuje swoje walory pośród brzozowego zagajnika.”
więcej informacji tutaj: https://przyrodniczo.pl/pomniki-przyrody/pomnik-przyrody-swierk-maciek/

72/4, Vajanského, Poprad, Powiat Poprad, Kraj preszowski, Wschodnia Słowacja, 058 01, Słowacja

Znajduje się w nim jeden z najstarszych zabytków destylacji w Europie.

Więcej informacji tutaj: https://aromarta.pl/slowacja-czyli-akcja-destylacja-i-inne-atrakcje-turystyczne/

Termálne Kúpalisko vo Vrbovie, 536, Vrbov, Powiat Kieżmark, Kraj preszowski, Wschodnia Słowacja, 059 72, Słowacja

Więcej informacji tutaj: https://aromarta.pl/slowacja-czyli-akcja-destylacja-i-inne-atrakcje-turystyczne/

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

5, Gronostajowa, Pychowice, Dębniki, Kraków, województwo małopolskie, 30-387, Polska

Nowoczesne muzeum historii naturalnej. Więcej informacji tutaj: https://aromarta.pl/slowacja-czyli-akcja-destylacja-i-inne-atrakcje-turystyczne/

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, 226, Lwowska, Murowaniec, Osiedle Piątkowa, Nowy Sącz, województwo małopolskie, 33-300, Polska

Stara Apteka, sklep kolonialny i wiele więcej. Zobacz relację tutaj: https://aromarta.pl/slowacja-czyli-akcja-destylacja-i-inne-atrakcje-turystyczne/

Szent Lukács gyógyfürdő és uszoda, 25-29, Frankel Leó út, Felhévíz, II. kerület, Budapeszt, Środkowe Węgry, 1023, Węgry

Podobno w tym miejscu kompleks termalny istniał od XII w. i wiązany jest z zakonem szpitalników. Nie powinno to dziwić nikogo, kto trochę zanurkował w historię sauny, bo jej związki z religią bywały silne, jak choćby fundowanie w testamencie wizyty w łaźni ubogim.

Baseny w termach Łukasza są w budynku (labirynt, oznakowanie zwł. po ang. – średnie, ale coś za coś, klimat vintage zamiast nowoczesnych wygód) i na zewnątrz. Są sauny, gorące baseny, a wodę w niektórych miejscach można pić (w bonusie np. charakterystyczny aromat siarki).

Więcej informacji: https://aromarta.pl/budapeszt-dla-milosnikow-magii-mroku-i-medycyny/#Termy_i_lecznicze_wody

Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár, 1-3, Apród utca, Tabán, I. kerület, Budapeszt, Środkowe Węgry, 1013, Węgry

Muzeum medycyny im. Ignaza Philippa Semmelweisa

Więcej informacji:
https://aromarta.pl/budapeszt-dla-milosnikow-magii-mroku-i-medycyny/#Muzeum_medycyny_im_Ignaza_Philippa_Semmelweisa

 

Arany Sas Patikamúzeum, 18, Tárnok utca, Vár, I. kerület, Budapeszt, Środkowe Węgry, 1014, Węgry

Muzeum farmacji Pod Złotym Orłem (Arany Sas Patika)

Położone w tłumnie uczęszczanej, acz pięknej okolicy Bazyliki św. Stefana, muzeum Arany Sas Patika, czyli muzeum farmacji “Pod Złotym Orłem”. Jest niewielkie (więc zwiedzanie nie męczy), ale bardzo urokliwe. Pokazuje farmację sprzed kilkuset lat, m.in. pracownię alchemika.

więcej informacji: https://aromarta.pl/budapeszt-dla-milosnikow-magii-mroku-i-medycyny/#Muzeum_farmacji_Pod_Zlotym_Orlem_Arany_Sas_Patika

Zwack Látogatóközpont, 1, Dandár utca, Középső-Ferencváros Malmok, Középső-Ferencváros, IX. kerület, Budapeszt, Środkowe Węgry, 1095, Węgry

Muzeum Unicum

Warto też zajrzeć do muzeum Unicum. Firma Zwack to producent znanych węgierskich alkoholi wysokoprocentowych. Flagowy produkt to likier ziołowy Unicum i wariacje na jego temat. Oczywiście jak to drzewiej bywało, były to kiedyś produkty lecznicze.

Teraz to jest miejsce dla wszystkich fanek i fanów szkła i butelek. Są tam ich chyba setki tysięcy i to najróżniejszych.

Więcej informacji: https://aromarta.pl/budapeszt-dla-milosnikow-magii-mroku-i-medycyny/

Muzeum Farmacji UJ, 25, Floriańska, Stare Miasto, Kraków, województwo małopolskie, 31-021, Polska

Muzeum farmacji to kilka kondygnacji w starej kamienicy. Zwiedzanie zaczyna się od piwnic a kończy na strychu wypełnionym suszonymi ziołami i ich zapachem. I chyba te dwie najbardziej skrajne kondygnacje najbardziej mnie zauroczyły. W piwnicy znajdziemy pracownię alchemika, szklane i metalowe destylatory, beczki z winami medycznymi, teriaki, trucizny… A raczej pozostałe po nich opakowania…

Szczególnie ciekawe były dla mnie butelki na surowce aromatyczne, roślinne jak szałwia, mięta, kamfora, zapaliczka cuchnąca, ale także zwierzęce jak ambra, piżmo i przetwory z jednorożca, a nawet ludzkie. Niezapomniane będzie na pewno spotkanie z mumią, o której zastosowaniu w medycynie pisałam wraz z Aleksandrem Smakoszem w artykule Mumia w medycynie — teoria oraz praktyka w monografii Człowiek jako lek i obiekt badań”.

Więcej informacji: https://pharmacopola.pl/krakow-atrakcje-nie-tylko-dla-farmakow/#Muzeum_Farmacji_UJ

 

 

Muzeum Fabryka Wódki, 13, Fabryczna, Grzegórzki, Kraków, województwo małopolskie, 31-553, Polska

“Muzeum traktuje o historii alkoholu, historii alkoholu w Polsce i historii krakowskiej fabryki. Jest interaktywne, zawiera ciekawe eksponaty i rekonstrukcje. Mnie najbardziej podobały się destylatory, butelki i szkło laboratoryjne. Są filmy, animacje. Po zwiedzaniu można spróbować współczesnych wyrobów w sąsiadującym i współpracującym z muzeum barem Utopia”.

 

Więcej inforamcji: https://pharmacopola.pl/krakow-atrakcje-nie-tylko-dla-farmakow/#Muzeum_Fabryka_Wodki 

 

http://www.muzeumfabrykawodki.pl/

Apteka Pod Orłem, 18, Plac Bohaterów Getta, Stare Podgórze, Podgórze, Kraków, województwo małopolskie, 30-530, Polska

Więcej informacji:

“Tutaj nie chodzi o historię farmacji, ale o II wojnę światową. Była to apteka działająca w krakowskim getcie, prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza. Apteka odegrała dużą rolę nie tylko jako punkt opieki medycznej, ale także miejsce spotkań elit, wymiany informacji”. Dawne wnętrz ożywione interaktywnymi instalacjami.

Kraków: atrakcje nie tylko dla farmaków

https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/apteka-pod-orlem

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, 27, Grzegórzki, Kraków, województwo małopolskie, Polska. Blisko Dworca Głównego.

Najstarszy w Polsce ogród botaniczny, założony w 1783 r. Przy ogrodzie znajduje się także niewielkie muzeum.

Więcej informacji: https://pharmacopola.pl/krakow-atrakcje-nie-tylko-dla-farmakow/#Ogrod_botaniczny_Uniwersytetu_Jagiellonskiego

https://ogrod.uj.edu.pl/

Vasilssis Street, Limassol 3042, Cyprus

Lokalizacja na mapie w przybliżeniu. Obecnie (stan na 12.2023) jedyne na świecie muzeum farmacji przemysłowej.
Niewielkie muzeum, wstęp wolny.

Więcej informacji:
https://aromarta.pl/co-zwiedzac-na-cyprze-czyli-aromatyczna-wyprawa-na-cypr-cz-1/#Cukier_Cyherbia_i_inne_cypryjskie_atrakcje
https://www.pattichismuseum.cy/

CyHerbia Levanta street, 101, Avgorou 5510, Cyprus

Ogród pełen cyprysów i innych aromatycznych roślin – spotkasz tu jaśmin, eukaliptus, lawendę. Możesz krążyć po labiryncie, odpocząć w restauracji, zobaczyć jak wygląda destylacja (zależnie od sezonu) i zrobić zakupy w sklepie (w ofercie m.in. olejki eteryczne, tinctury, kosmetyki).

Więcej informacji: https://aromarta.pl/co-zwiedzac-na-cyprze-czyli-aromatyczna-wyprawa-na-cypr-cz-1/#Cukier_Cyherbia_i_inne_cypryjskie_atrakcje

Home

Cedar Valley 2864, Cyprus

Dolina cedrowa pełna majestatycznych drzew z endemicznego gatunku C. brevifolia, bardzo bliskiego cedrowi libańskiemu.
Cisza, spokój, aż dziwne, że gdzieś między cedrami nie widać jakiejś pagody…

Więcej informacji: https://aromarta.pl/co-zwiedzac-na-cyprze-czyli-aromatyczna-wyprawa-na-cypr-cz-1/#Dolina_Cedrowa_na_Cyprze

Kyriazis Medical Museum, 35, Stadiou, Σκάλα, Larnaka, Cypr, 6021, Cypr

Małe, prywatne i urocze – muzeum historii medycyny po cypryjsku. Dużo aromatycznych eksponatów, które można dotknąć! (stan na lato 2023).

Larnaka to starożytne Kytion, ojczyste miasto stoika Zenona z Kition. W pobliżu słone jezioro, niegdyś miejsce pozyskiwania soli, dziś zimowania flamingów.

Więcej informacji we wpisie: https://aromarta.pl/co-zwiedzac-na-cyprze-czyli-aromatyczna-wyprawa-na-cypr-cz-1/

http://www.kyriazismedical.museum/