„Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii. Ponad 140 przepisów” – nasza nowa książka!

“Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii. Ponad 140 przepisów. Tradycja,  badania, praktyka” – oto moja pierwsza książka 🙂 Napisana wspólnie z farmaceutą Aleksandrem K. Smakoszem, redaktorem wydawnictwa Pharmacopola, którego nakładem książka się ukazała.

Premiera odbyła się podczas pierwszej polskiej konferencji aromaterapii “Pol-Aromatica” w marcu 2024 w Katowicach. Lubię historię i takie historyczne wydarzenia – czyż mogła być lepsza data premiery? 😉

Relacja z premiery książki znajduje się w czasopiśmie Pharmacopola nr 1–2/2024.

Czego dowiesz się z książki “Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii”?

Ta książka jest przede wszystkim dla Ciebie 🙂 Dla osoby, która chce wiedzieć. A nawet więcej: mieć wiedzę – w domu, na swojej półce, biurku, biblioteczce, w zasięgu ręki. Po którą zawsze może sięgnąć, której nie musi szukać na licznych, często efemerycznych stronach internetowych, grupach, forach, mediach społecznościowych, gdzie często anonimowe osoby piszą, co im się żywnie podoba.

Czasem warto mieć ten spokój ducha i wiarygodny punkt odniesienia.

Jaką wiedzę znajdziesz w książce “Mieszanki olejków eterycznych”?

Uporządkowaną, ustrukturyzowaną, udowodnioną – selekcjonowaną latami z dziesiątek ksiąg i artykułów napisanych na przestrzeni stuleci, opatrzoną bibliografią, podpisaną nazwiskami osób, które swoje życie związały z aromaterapią, zapachem i zdrowiem.

A konkretnie:

  • Dowiesz się, czym są olejki eteryczne i aromaterapia.
  • Dowiesz się, co zawierają olejki eteryczne, jak działają i jakie mają właściwości.
  • Poznasz działanie farmakologiczne olejków i potencjalne interakcje.
  • Poznasz 12 podstawowych olejków stosowanych w aromaterapii, ich historię, wskazania, zalecenia bezpieczeństwa i zamienniki.
  • Nauczysz się, jak łączyć olejki dla ładnego zapachu, korzystając z podstawowych zasad perfumiarstwa.
  • Poznasz przykładowe receptury – historyczne i współczesne – na mieszanki olejków, perfumy i inne aromatyczne preparaty (octy, tinctury, maści, mydła, kadzidła, saszetki).

To nie koniec zalet 🙂

Jak wszystkie publikacje Wydawnictwa Pharmacopola, książka charakteryzuje się piękną szatą graficzną, typową dla tego wydawnictwa.

Ilustracje nie są przypadkowe, ale starannie wyselekcjonowane z powstającej latami kolekcji. A w swoim całokształcie – niepowtarzalne.

Książka opiera się na trzech filarach: tradycji, nauce i doświadczeniu.

To aromaterapia evidence-based, ale z poszanowaniem dla tysięcy lat historii zastosowania substancji aromatycznych przez człowieka. 

Dzięki niej możesz też zajrzeć do warsztatu pracy innych osób – nie tylko autorytetów z minionych epok, ale także działających dzisiaj – naukowców, twórców kosmetyków, zielarek, aromaterapeutek, które zaprosiliśmy do podzielenia się swoimi recepturami.

W książce znajdziesz też miejsce na dodawanie własnych receptur, modyfikowanie receptur zawartych w książce, komentarze i notatki własne.

Dlaczego książka, a nie kolejny artykuł?

Powodów jest kilka, osobistych i nie osobistych. Z tej pierwszej kategorii – zawsze lubiłam pisać, kiedyś bardziej fabularnie, dziś bardziej naukowo albo popularnonaukowo. Moją domeną jest język i słowa.

Po drugie, książka to brzmi dumnie – nawet dziś, w dobie self-publishingu, ghostwriterów i AI. Nadal jesteśmy wycho(wy)wani w szacunku do słowa pisanego – czasem w zdecydowanie zbyt dużym. Sam fakt napisania książki sprawia, że ktoś postrzegany jest jako ekspert. Czy słusznie? 

Oczywiście nie zawsze – sama przestrzegam przed pseudoekspertami na swoich wykładach i uczę, jak oddzielać ziarno od plew i jakość od jej zaprzeczenia w każdej możliwej kategorii. Bo wysoka jakość to moje drugie imię 😉

Niemniej taka jest prawda – chcesz wyróżnić się na rynku? Podkreślić swój profesjonalizm? Książka się tu sprawdza. Dla wielu osób drugorzędne jest już to, o czym ta książka traktuje i jak. Ważne, że ktoś wydał, więc pewnie zna się.

Poza tym coraz bardziej interesuje mnie tematyka biznesowa, którą do tej pory zupełnie w życiu zaniedbywałam. Moim produktem jest wiedza i informacja – to dla wielu osób dość ulotna i abstrakcyjna sfera. Nie do każdego przemawia, nie każdemu wystarcza. Przyszedł więc czas, aby oferowana przeze mnie edukacja zmaterializowała się w formie produktu fizycznego. 

Chociaż nośniki wiedzy mamy dzisiaj różne i jest w czym wybierać w porównaniu jeszcze choćby z ubiegłym stuleciem, to książka jest chyba nadal jednym z najważniejszych, najbardziej tradycyjnych, szanowanych i rozpoznawalnych nośników wiedzy. Zatem oto i ona.

To moje najbardziej osobiste powody do jej napisania. Ale to zdecydowanie nie jest wszystko 😉

Książka „Mieszanki olejków eterycznych” – gdzie kupić?

Książkę kupisz aktualnie w sklepie wydawnictwa Pharmacopola tutaj.

Książka aktualnie dostępna jest w promocyjnej cenie przedsprzedażowej, która potrwa do 15.03.24.