O mnie

Doświadczenie zawodowe, kursy i kwalifikacje

Substancjami aromatycznymi i aromaterapią zajmuję się zawodowo i intensywnie od 2019 r.

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z olejkami eterycznymi, nie było jeszcze tak łatwo uczyć się aromaterapii jak dziś. Na przykład nie było studiów, na których dziś sama wykładam, tylko kursy.

Głodna wiedzy ukończyłam więc kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy.

Kurs zaczęłam podczas pandemii pod koniec marca 2020 r., a egzamin zdawałam na początku lipca 2020 r. Jestem prawdopodobnie rekordzistką pod tym względem, bo zwykle taki kurs trwa od 12 do 36 miesięcy, a może i dłużej. Pracowałam jednak tak intensywnie w ogólnie niepewnej sytuacji, że udało mi się przejść w sumie 6 różnych modułów, kilkanaście case studies, liczne prace zaliczeniowe oparte na literaturze naukowej i egzamin pisemny w języku angielskim w ekspresowym tempie i ukończyć kurs z najwyższą oceną. Kurs obudził we mnie jeszcze większy apetyt na wiedzę.

Kurs zielarz-fitoterapeuta

Kurs ten miał za zadanie poszerzyć moje kompetencje i postrzeganie rośliny wykraczające poza lotne związki organiczne i olejki eteryczne.

Liczne kursy w Tisserand Institute, jednej z najlepszych placówek edukacyjnych na świecie w dziedzinie bezpiecznego stosowania olejków eterycznych.

Jako asystentka Inez Herbiness uczestniczyłam w latach 2019-2023 w niemal wszystkich kursach aromaterapii i później także perfumiarstwa naturalnego dostępnych w Akademii Herbiness (a były ich dziesiątki;).

Nadal pogłębiam swoją wiedzę, przy czym jestem wysoce selektywna i uczę się tylko od najlepszych ekspertów w danej dziedzinie, w kraju i na świecie.

Ukończyłam m.in. szkolenie oceny sensorycznej dla międzynarodowych sędziów miodów pitnych Mead Judging Programme. To pionierski na skalę Europy program szkoleniowy stworzony przez polskich specjalistów. Program uwzględnia nie tylko zapach (aromat), ale i inne elementy oceny.

Aromapa, czyli mapa świata zapachu Aromarty

Kursy to nie wszystko. Zgodnie z powiedzeniem “podróże kształcą”, uczę się też, podróżując po świecie zapachu.

Latem 2023 r. dotarłam na przykład do starożytnej „fabryki perfum” na Cyprze (istniejącej do ok. 1850 r. p.n.e.!), gdzie stworzyłam własne perfumy inspirowane tym niesamowitym miejscem. Więcej przeczytasz na blogu oraz w zakładce Aromapa.

Publikacje, kursy, wykłady, warsztaty i współpraca

Jestem nie tylko konsumentem, ale także producentem wiedzy. Jestem autorką kilkudziesięciu publikacji branżowych, popularnonaukowych i naukowych na temat aromaterapii, olejków eterycznych i perfum naturalnych.

Zobacz listę moich publikacji tutaj

Od 2021 r. współpracuję z Wydawnictwem Pharmacopola, obecnie jako redaktor działu Aromaterapia. W ofercie Pharmacopoli poza publikacjami książkowymi i elektronicznymi są także: szkolenia, wykłady, webinary i warsztaty. Więcej informacji tutaj.

Od 2022 r. prowadzę zajęcia na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych na kierunku aromaterapia w Akademii Górnośląskiej. Studia dostępne także w formie kursowej.

Współpracuję takżę z firmą szkoleniowo-kosmetyczną Gopher Naturalnie oraz edukacyjno-eventową Pracownia Alchemika, która zajmuje się badaniami i rekonstrukcjami m.in. dawnych receptur.

Więcej o prowadzonych przeze mnie wykładach, kursach i warsztatach przeczytasz w zakładce oferta.

Moje zainteresowania naukowo-badawcze

Moje zainteresowania badawcze obejmują nie tylko zastosowanie terapeutyczne i kosmetyczne substancji aromatycznych pochodzenia naturalnego jak aromaterapia i perfumiarstwo, ale także kulturowe i historyczne znaczenie tych fascynujących substancji.

Interesuje mnie zwłaszcza historia destylacji i alkoholu, alchemia, etnobotanika i szeroko pojęta tematyka wellness (łaziebnictwo, sauna – zobacz Wielki kurs aromaterapii w saunie Gopher Naturalnie, shinrin-yoku czyli kąpiele leśne).

W poprzednim wcieleniu zawodowym byłam nauczycielką i tłumaczką. Jestem absolwentką filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską. Naukę i tłumaczenie mam we krwi 😉

Kontakt

To tyle o mnie – zapraszam do kontaktu tutaj lub przez media społecznościowe: Instagram @aromarta lub Facebook.